Paraudusios akys vaikui yra dažnas reiškinys, kuris gali sukelti nerimą tėvams. Šis simptomas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, nuo banalių dirgiklių iki rimtesnių sveikatos sutrikimų. Svarbu atpažinti galimas priežastis ir žinoti, kada būtina kreiptis į gydytoją. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausias vaikų akių paraudimo priežastis, gydymo būdus ir situacijas, kada reikalinga profesionali medicininė pagalba.
Dažniausios Vaikų Akių Paraudimo Priežastys
Akių paraudimą vaikams gali sukelti įvairūs faktoriai. Svarbu atkreipti dėmesį į kitus simptomus, kurie pasireiškia kartu su paraudimu, kad būtų galima nustatyti tikslią priežastį.
1. Konjunktyvitas (Akių Uždegimas)
Konjunktyvitas yra viena iš dažniausių akių paraudimo priežasčių vaikams. Tai junginės – skaidrios membranos, dengiančios akies obuolio paviršių ir vidinę vokų pusę – uždegimas. Konjunktyvitą gali sukelti virusai, bakterijos, alergenai arba dirgikliai.
Virusinis Konjunktyvitas
Virusinis konjunktyvitas dažnai pasireiškia kartu su peršalimo simptomais, tokiais kaip sloga, gerklės skausmas ir karščiavimas. Akių paraudimas būna abiejose akyse, išskyros vandeningos, gali būti jaučiamas smėlio pojūtis akyse. Virusinis konjunktyvitas dažnai praeina savaime per 7-10 dienų.
Bakterinis Konjunktyvitas
Bakterinis konjunktyvitas pasižymi pūlingu išskyromis iš akių, kurios gali sulipinti blakstienas, ypač ryte. Paraudimas dažniausiai prasideda vienoje akyje, bet gali išplisti ir į kitą. Bakterinis konjunktyvitas reikalauja gydymo antibiotikais.
Alerginis Konjunktyvitas
Alerginis konjunktyvitas atsiranda dėl alergijos žiedadulkėms, naminių gyvūnų pleiskanoms, dulkių erkutėms ar kitiems alergenams. Simptomai apima akių paraudimą, niežulį, ašarojimą ir vokų patinimą. Alerginis konjunktyvitas gydomas antihistamininiais vaistais ir vengiant alergenų.
Konjunktyvitas dėl Dirgiklių
Akių paraudimą gali sukelti ir įvairūs dirgikliai, tokie kaip dūmai, chloras baseine, muilas ar šampūnas. Tokiu atveju akis reikia praplauti švariu vandeniu ir vengti dirgiklio.
2. Svetimkūnis Akyje
Smėlis, dulkės, blakstienos ar kiti smulkūs daiktai patekę į akį gali sukelti paraudimą, ašarojimą ir diskomfortą. Svarbu atsargiai pašalinti svetimkūnį, kad nepažeistumėte akies ragenos. Jei svetimkūnio nepavyksta pašalinti arba jaučiamas stiprus skausmas, būtina kreiptis į gydytoją.
3. Akių Trauma
Smūgis į akį, įbrėžimas ar kitas sužalojimas gali sukelti kraujavimą į akies audinius ir paraudimą. Jei po traumos atsiranda regėjimo sutrikimų, stiprus skausmas ar kraujavimas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
4. Blefaritas (Vokų Uždegimas)
Blefaritas yra vokų kraštų uždegimas, kuris gali sukelti akių paraudimą, niežulį, deginimo pojūtį ir pleiskanojimą aplink blakstienas. Blefaritas dažnai yra lėtinė būklė, kurią galima kontroliuoti reguliariai valant vokus.
5. Dakriocistitas (Ašarų Maišelio Uždegimas)
Dakriocistitas yra ašarų maišelio uždegimas, kuris dažniausiai pasireiškia kūdikiams ir mažiems vaikams. Uždegimas gali sukelti ašarų latako obstrukciją, dėl kurios akyje kaupiasi ašaros ir atsiranda paraudimas, patinimas ir išskyros.
6. Glaukoma (Akių Spaudimo Padidėjimas)
Nors glaukoma dažniau pasitaiko suaugusiems, retai ji gali pasireikšti ir vaikams. Glaukoma sukelia padidėjusį akispūdį, kuris gali pažeisti regos nervą. Vaikams glaukoma gali pasireikšti akių paraudimu, ašarojimu, jautrumu šviesai ir padidėjusia akies obuolio apimtimi.
7. Sausų Akių Sindromas
Sausų akių sindromas atsiranda, kai akys gamina nepakankamai ašarų arba ašaros yra prastos kokybės. Tai gali sukelti akių paraudimą, deginimo pojūtį, smėlio pojūtį akyse ir ašarojimą. Vaikams sausų akių sindromas gali atsirasti dėl ilgalaikio žiūrėjimo į ekranus, tam tikrų vaistų ar sveikatos būklių.
8. Ragenos Opa
Ragenos opa yra atvira žaizda ant akies ragenos, kurią gali sukelti infekcija, trauma ar sausų akių sindromas. Ragenos opa sukelia stiprų akių skausmą, paraudimą, ašarojimą, jautrumą šviesai ir regėjimo sutrikimus. Ragenos opa reikalauja skubaus gydymo, kad būtų išvengta regėjimo praradimo.
9. Uveitas
Uveitas yra akies vidurinio sluoksnio (uvea) uždegimas, kuris gali sukelti akių paraudimą, skausmą, jautrumą šviesai, neryškų matymą ir plaukiojančias dėmes akyse. Uveitas gali būti susijęs su autoimuninėmis ligomis, infekcijomis ar traumomis.
10. Alergija vaistams
Kartais akių paraudimą gali sukelti alerginė reakcija į tam tikrus vaistus, ypač akių lašus ar tepalus. Jei įtariate, kad vaistas sukėlė akių paraudimą, nutraukite jo vartojimą ir kreipkitės į gydytoją.
Gydymas
Akių paraudimo gydymas priklauso nuo priežasties. Kai kuriais atvejais pakanka namų priežiūros priemonių, o kitais atvejais reikalingas medicininis gydymas.
Namų Priežiūros Priemonės
- Šilti kompresai: Šilti kompresai gali padėti sumažinti akių paraudimą, patinimą ir diskomfortą. Pamirkykite švarų rankšluostį šiltame vandenyje, išgręžkite ir uždėkite ant užmerktų akių 10-15 minučių kelis kartus per dieną.
- Akių plovimas: Švelniai praplaukite akis švariu vandeniu arba fiziologiniu tirpalu, kad pašalintumėte dirgiklius ir svetimkūnius.
- Ašarų pakaitalai: Ašarų pakaitalai gali padėti sudrėkinti akis ir sumažinti sausumo simptomus.
- Vengimas dirgiklių: Stenkitės vengti dirgiklių, tokių kaip dūmai, dulkės, alergenai ir chemikalai.
- Poilsis: Užtikrinkite, kad vaikas pakankamai ilsėtųsi, ypač jei akių paraudimą sukėlė virusinė infekcija.
Medikamentinis Gydymas
- Antibiotikai: Bakteriniam konjunktyvitui gydyti naudojami antibiotiniai akių lašai arba tepalai.
- Antihistamininiai vaistai: Alerginiam konjunktyvitui gydyti naudojami antihistamininiai akių lašai arba geriamieji vaistai.
- Kortikosteroidai: Sunkiais uždegiminiais akių sutrikimais, tokiais kaip uveitas, gydyti gali būti naudojami kortikosteroidiniai akių lašai arba geriamieji vaistai.
- Antivirusiniai vaistai: Virusiniam konjunktyvitui gydyti gali būti naudojami antivirusiniai akių lašai.
Kada Kreiptis Į Gydytoją
Kreipkitės į gydytoją, jei:
- Akių paraudimas nepraeina per kelias dienas.
- Atsiranda stiprus akių skausmas.
- Sumažėja regėjimas arba atsiranda kitų regėjimo sutrikimų.
- Atsiranda jautrumas šviesai.
- Iš akių teka pūliai.
- Akių paraudimas atsirado po traumos.
- Akių paraudimas pasireiškia kartu su kitais simptomais, tokiais kaip karščiavimas, galvos skausmas ar bėrimas.
- Kūdikis ar mažas vaikas patiria akių paraudimą.
Prevencija
Norint sumažinti riziką susirgti akių paraudimu, svarbu laikytis šių prevencinių priemonių:
- Dažnai plaukite rankas, ypač prieš liesdami akis.
- Venkite trinti akis.
- Nenaudokite svetimų akių lašų ar kosmetikos.
- Jei sergate alergija, stenkitės vengti alergenų.
- Reguliariai valykite vokus, jei sergate blefaritu.
- Apsaugokite akis nuo saulės ir vėjo dėvėdami akinius nuo saulės.
- Ribokite laiką, praleidžiamą prie ekranų.
Akių paraudimas vaikui gali būti nemalonus ir nerimą keliantis simptomas. Svarbu atpažinti galimas priežastis, taikyti tinkamas gydymo priemones ir žinoti, kada kreiptis į gydytoją. Laiku suteikta pagalba gali padėti išvengti komplikacijų ir užtikrinti gerą vaiko akių sveikatą.
Panašus:
- Atostogos gimus vaikui: kaip gauti ir kiek trunka?
- Uodo įkandimas vaikui: Kaip sumažinti niežulį ir patinimą?
- Vaikui temperatūra be priežasties: ką daryti ir kada kreiptis į gydytoją?
- Vaikams apie grybus: įdomi ir naudinga informacija jauniesiems grybautojams
- Vaikiškos karate pirštinės: kaip išsirinkti tinkamas ir kur įsigyti?