Elektroninis dienynas
2022 m. spalio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Geg    
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

Nėštumas – tai ypatingas laikotarpis moters gyvenime, kupinas džiaugsmo ir laukimo. Tačiau šį laikotarpį neretai apkartina įvairūs nemalonūs pojūčiai, tarp kurių – ir rankų tirpimas. Šis simptomas, nors ir dažnas, gali kelti nerimą būsimoms mamoms. Todėl šiame straipsnyje išsamiai aptarsime rankų tirpimo nėštumo metu priežastis, galimus sprendimo būdus ir kada reikėtų kreiptis į gydytoją.

Kas yra rankų tirpimas ir kaip jis pasireiškia nėštumo metu?

Rankų tirpimas, mediciniškai vadinamas parestezija, yra nenormalus pojūtis, pasireiškiantis dilgčiojimu, badymu, deginimu, niežuliu ar netgi sumažėjusiu jautrumu rankose, pirštuose ar riešuose. Nėštumo metu šis simptomas dažnai sustiprėja naktį arba atliekant pasikartojančius judesius rankomis, pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu ar ruošiant maistą.

Pagrindinės rankų tirpimo priežastys nėštumo metu

Nėštumo metu rankų tirpimą gali sukelti įvairios priežastys, todėl svarbu atskirti galimus faktorius, kad būtų galima parinkti tinkamą gydymo strategiją. Štai keletas dažniausių priežasčių:

1. Riešo kanalo sindromas (RKS)

Riešo kanalo sindromas yra viena iš pagrindinių rankų tirpimo priežasčių nėštumo metu. Riešo kanalas – tai siauras tunelis rieše, per kurį eina vidurinis nervas, atsakingas už jautrumą nykštyje, smiliuje, didžiajame piršte ir dalinai bevardžiame piršte. Nėštumo metu organizme kaupiasi skysčiai, kurie gali sukelti tinimą. Šis tinimas gali suspausti vidurinį nervą riešo kanale, sukeldamas tirpimą, dilgčiojimą, skausmą ir silpnumą rankose ir pirštuose. Šis sindromas ypač dažnas antroje nėštumo pusėje.

2. Skysčių kaupimasis ir edema

Kaip jau minėta, nėštumo metu moters organizme padidėja skysčių kiekis. Šis skysčių perteklius gali sukelti bendrą tinimą (edemą), ypač rankose, kojose ir pėdose. Tinimas gali spausti nervus rankose, sukeldamas tirpimą ir diskomfortą.

3. Hormoniniai pokyčiai

Nėštumo metu vykstantys hormoniniai pokyčiai, ypač padidėjęs progesterono ir relaksino kiekis, gali paveikti raiščius ir sąnarius, padarydami juos lankstesnius. Šis padidėjęs lankstumas gali lemti nervų suspaudimą ir tirpimą rankose.

4. Kraujotakos sutrikimai

Nėštumo metu padidėjęs kraujo tūris ir gimdos spaudimas į kraujagysles gali sutrikdyti kraujotaką rankose. Nepakankamas kraujo tiekimas gali sukelti tirpimą ir šaltumo pojūtį rankose.

5. Kaklo problemos

Retesniais atvejais rankų tirpimą gali sukelti kaklo problemos, tokios kaip stuburo išvaržos ar nervų suspaudimas kaklo srityje. Šios problemos gali paveikti nervus, einančius į rankas, sukeldamos tirpimą ir skausmą.

6. Kitos priežastys

Be aukščiau išvardytų priežasčių, rankų tirpimą nėštumo metu rečiau gali sukelti ir kitos būklės, tokios kaip diabetas (jei moteris serga gestaciniu diabetu), vitaminų trūkumas (ypač B grupės vitaminų), skydliaukės problemos ar reumatoidinis artritas.

Ką daryti, jei nėštumo metu tirpsta rankos?

Jei nėštumo metu patiriate rankų tirpimą, svarbu imtis priemonių, kad sumažintumėte diskomfortą ir išvengtumėte simptomų pablogėjimo. Štai keletas patarimų, kurie gali padėti:

1. Poilsis ir pertraukos

Jei jūsų darbas ar kasdienė veikla apima pasikartojančius judesius rankomis, darykite reguliarias pertraukas, kad pailsėtumėte ir išvengtumėte per didelio krūvio. Stenkitės ištiesti rankas ir pirštus, atlikite lengvus riešo pratimus.

2. Tinkama laikysena

Svarbu išlaikyti taisyklingą laikyseną sėdint ir stovint. Tai padeda sumažinti spaudimą nervams kaklo ir pečių srityse, kurie gali prisidėti prie rankų tirpimo. Naudokite ergonomišką kėdę ir tinkamai sureguliuokite kompiuterio monitoriaus aukštį.

3. Riešo įtvarai

Naktį ar atliekant veiklą, kuri sukelia tirpimą, dėvėkite riešo įtvarus. Įtvarai padeda išlaikyti riešą neutralioje padėtyje, sumažindami spaudimą viduriniam nervui.

4. Mankšta ir tempimo pratimai

Reguliari mankšta ir tempimo pratimai gali padėti pagerinti kraujotaką ir sumažinti tinimą rankose. Ypač naudingi yra riešo ir rankų tempimo pratimai. Pavyzdžiui, galite lėtai sukti riešus į vieną ir į kitą pusę, spausti ir atleisti kumščius.

5. Šilti ir šalti kompresai

Šilti kompresai gali padėti atpalaiduoti raumenis ir pagerinti kraujotaką, o šalti kompresai gali sumažinti tinimą ir uždegimą. Išbandykite abu metodus ir pažiūrėkite, kuris jums labiausiai padeda.

6. Skysčių suvartojimas ir dieta

Gerkite daug vandens, kad išvengtumėte dehidratacijos, kuri gali pabloginti tinimą. Taip pat svarbu subalansuota mityba, turtinga vitaminų ir mineralų. Venkite per didelio druskos vartojimo, nes druska sulaiko skysčius organizme.

7. Akupunktūra ir masažas

Kai kurioms moterims akupunktūra ir masažas gali padėti sumažinti rankų tirpimą. Pasitarkite su kvalifikuotu specialistu, ar šie metodai jums tinka.

Kada kreiptis į gydytoją?

Nors rankų tirpimas nėštumo metu dažnai yra laikinas ir praeina po gimdymo, svarbu kreiptis į gydytoją, jei:

  • Tirpimas yra labai stiprus ir trukdo kasdieninei veiklai.
  • Tirpimas lydi stiprus skausmas.
  • Jaučiate silpnumą rankose ar pirštuose.
  • Simptomai staiga pablogėja.
  • Tirpimas plinta į kitas kūno dalis.

Gydytojas gali atlikti tyrimus, kad nustatytų tikslią rankų tirpimo priežastį ir paskirtų tinkamą gydymą. Kai kuriais atvejais gali prireikti vaistų nuo uždegimo arba net chirurginio gydymo (nors tai labai retai pasitaiko nėštumo metu).

Prevencija

Nors ne visada įmanoma visiškai išvengti rankų tirpimo nėštumo metu, galite imtis priemonių, kad sumažintumėte riziką:

  • Reguliariai mankštinkitės ir atlikite tempimo pratimus.
  • Išlaikykite taisyklingą laikyseną.
  • Venkite pasikartojančių judesių rankomis.
  • Miegokite ant šono, kad sumažintumėte spaudimą kraujagyslėms.
  • Gerkite daug vandens.
  • Vartokite subalansuotą maistą.

Rankų tirpimas po gimdymo

Daugeliui moterų rankų tirpimas praeina per kelias savaites ar mėnesius po gimdymo, kai organizmas atsikrato skysčių pertekliaus ir hormonų lygis normalizuojasi. Tačiau kai kuriais atvejais simptomai gali išlikti ilgiau. Jei po gimdymo rankų tirpimas nepraeina arba net pablogėja, kreipkitės į gydytoją. Gali prireikti papildomo gydymo, pavyzdžiui, fizioterapijos ar vaistų.

Alternatyvios terapijos

Kai kurios moterys randa palengvėjimą nuo rankų tirpimo nėštumo metu naudodamos alternatyvias terapijas, tokias kaip joga, pilatesas ar aromaterapija. Svarbu pasitarti su gydytoju prieš pradedant bet kokią alternatyvią terapiją, kad įsitikintumėte, jog ji yra saugi nėštumo metu.

Psichologinis aspektas

Svarbu nepamiršti, kad nėštumas yra emociškai intensyvus laikotarpis. Nuolatinis diskomfortas, kurį sukelia rankų tirpimas, gali sukelti stresą ir nerimą. Pasirūpinkite savo psichine sveikata, skirkite laiko poilsiui, atsipalaidavimui ir bendravimui su artimaisiais. Jei jaučiate didelį stresą ar nerimą, kreipkitės į psichologą ar psichoterapeutą.

Apibendrinimas

Rankų tirpimas nėštumo metu yra dažnas simptomas, kurį gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant riešo kanalo sindromą, skysčių kaupimąsi, hormoninius pokyčius ir kraujotakos sutrikimus. Laimei, daugeliu atvejų rankų tirpimą galima sumažinti namuose taikomomis priemonėmis, tokiomis kaip poilsis, tinkama laikysena, riešo įtvarai, mankšta ir subalansuota mityba. Jei simptomai yra stiprūs, trukdo kasdieninei veiklai arba lydi kitų nerimą keliančių požymių, kreipkitės į gydytoją. Atminkite, kad rūpinimasis savo sveikata nėštumo metu yra labai svarbus tiek jums, tiek jūsų būsimam kūdikiui.

žymės: #Nestumo

Panašus: