Alergija – tai padidėjęs organizmo jautrumas tam tikroms medžiagoms, vadinamoms alergenais. Vaikų organizmas, dar tik besivystantis ir bręstantis, yra ypač pažeidžiamas alerginių reakcijų. Svarbu suprasti, kad alergijos visiškai išgydyti kol kas neįmanoma, tačiau tinkamai parinkti vaistai gali efektyviai palengvinti simptomus ir pagerinti vaiko gyvenimo kokybę.
Alergijos priežastys ir simptomai vaikams
Alergija gali pasireikšti įvairiais simptomais, priklausomai nuo alergeno tipo ir individualaus vaiko organizmo. Dažniausiai pasitaikantys alergenai vaikams yra maistas (pvz., pienas, kiaušiniai, riešutai), žiedadulkės, naminių gyvūnų pleiskanos, dulkių erkės, vabzdžių įgėlimai ir vaistai. Literatūroje minima, kad maisto alergenai sukelia apie 35-57 proc. anafilaksinių reakcijų vaikams ir lemia mirtį nuo šių reakcijų 25 proc. atvejų.
Simptomai gali būti įvairūs, pradedant lengvais odos bėrimais ir niežuliu, baigiant sunkiomis anafilaksinėmis reakcijomis. Dažniausi simptomai:
- Odos bėrimai (dilgėlinė, egzema)
- Niežulys
- Akių ašarojimas ir paraudimas
- Sloga ir čiaudulys
- Kvėpavimo sunkumai (švokštimas, dusulys)
- Virškinimo sutrikimai (pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas)
- Anafilaksinis šokas (sunki alerginė reakcija, kuri gali būti mirtina)
Vaistų nuo alergijos rūšys vaikams
Vaistai nuo alergijos skirstomi į kelias grupes, priklausomai nuo jų veikimo mechanizmo ir paskirties:
Antihistamininiai vaistai
Tai dažniausiai naudojami vaistai alergijos simptomams palengvinti. Jie blokuoja histamino – medžiagos, kuri išsiskiria organizmui reaguojant į alergeną – poveikį. Antihistamininiai vaistai skirstomi į pirmos ir antros kartos:
- Pirmos kartos antihistamininiai vaistai (pvz., chloropiraminas, klemastinas, difenhidraminas) yra veiksmingi, tačiau gali sukelti mieguistumą ir kitus šalutinius poveikius. Dėl šios priežasties jie rečiau skiriami vaikams.
- Antros kartos antihistamininiai vaistai (pvz., loratadinas, cetirizinas, desloratadinas) yra mažiau sedatyvūs ir turi mažiau šalutinių poveikių. Jie yra dažniausiai rekomenduojami vaikams.
Kortikosteroidai
Kortikosteroidai yra stiprūs priešuždegiminiai vaistai, kurie gali būti naudojami sunkiems alergijos simptomams gydyti. Jie gali būti vartojami lokaliai (tepalai, kremai, nosies purškalai) arba sistemiškai (tabletės, injekcijos). Dėl galimų šalutinių poveikių, sisteminiai kortikosteroidai skiriami tik esant būtinybei ir trumpą laikotarpį.
Dekongestantai
Dekongestantai mažina nosies gleivinės paburkimą ir palengvina kvėpavimą. Jie dažniausiai naudojami slogai gydyti. Dekongestantai gali būti vartojami lokaliai (nosies purškalai) arba sistemiškai (tabletės). Reikia atkreipti dėmesį, kad dekongestantų negalima vartoti ilgai, nes jie gali sukelti priklausomybę ir pabloginti simptomus.
Kromonai
Kromonai (pvz., natrio kromoglikatas) yra vaistai, kurie stabilizuoja putliąsias ląsteles ir neleidžia joms išskirti histamino. Jie dažniausiai naudojami alerginiam rinitui ir alerginiam konjunktyvitui gydyti. Kromonai veikia lėčiau nei antihistamininiai vaistai, todėl juos reikia vartoti reguliariai, kad būtų pasiektas norimas efektas.
Adrenalinas (epinefrinas)
Adrenalinas yra gyvybę gelbstintis vaistas, skirtas gydyti anafilaksinį šoką. Jis sukelia kraujagyslių susitraukimą, atpalaiduoja kvėpavimo takų raumenis ir stabilizuoja kraujospūdį. Vaikai, kuriems yra didelė anafilaksinės reakcijos rizika, turėtų visada su savimi turėti adrenalino injektorių (pvz., EpiPen).
Imunoterapija
Imunoterapija (alergijos vakcinos) yra gydymo metodas, kurio metu organizmas palaipsniui pratinamas prie alergeno. Imunoterapija gali būti efektyvi gydant alergiją žiedadulkėms, dulkių erkėms, naminių gyvūnų pleiskanoms ir vabzdžių įgėlimams. Šis gydymo metodas reikalauja ilgo laiko ir pastovumo, tačiau gali padėti sumažinti alergijos simptomus ir vaistų poreikį.
Kaip išsirinkti tinkamiausią vaistą nuo alergijos vaikui?
Tinkamiausią vaistą nuo alergijos vaikui turėtų parinkti gydytojas alergologas arba pediatras. Svarbu atsižvelgti į šiuos veiksnius:
- Vaiko amžius ir svoris: Daugelio vaistų dozės priklauso nuo vaiko amžiaus ir svorio.
- Alergijos simptomai: Skirtingi vaistai yra efektyvesni skirtingiems simptomams.
- Vaisto šalutinis poveikis: Reikia atsižvelgti į galimą vaisto šalutinį poveikį ir pasirinkti vaistą su mažiausia rizika.
- Vaiko sveikatos būklė: Reikia atsižvelgti į kitas vaiko ligas ir vartojamus vaistus, kad būtų išvengta sąveikos.
- Vaisto forma: Vaistai gali būti vartojami įvairiomis formomis (tabletės, sirupas, nosies purškalas, tepalas). Reikia pasirinkti formą, kuri vaikui būtų patogiausia.
Svarbios pastabos
- Niekada nesigydykite patys. Prieš duodami vaikui bet kokį vaistą nuo alergijos, pasitarkite su gydytoju.
- Atidžiai perskaitykite vaisto etiketę ir laikykitės nurodymų.
- Neduokite vaikui didesnės vaisto dozės, nei nurodyta.
- Jei vaikas patiria sunkią alerginę reakciją, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Informuokite gydytoją apie visus vaiko vartojamus vaistus ir alergijas.
Kiti patarimai, kaip valdyti alergiją vaikams
Be vaistų, yra ir kitų būdų, kaip padėti vaikui valdyti alergiją:
- Venkite alergenų: Stenkitės išvengti kontakto su alergenais, kurie sukelia vaiko alergiją.
- Sukurkite švarią aplinką: Reguliariai valykite namus, kad pašalintumėte dulkių erkes, naminių gyvūnų pleiskanas ir kitus alergenus.
- Naudokite oro valytuvus: Oro valytuvai su HEPA filtrais gali padėti pašalinti alergenus iš oro.
- Skalbkite patalynę karštame vandenyje: Skalbkite patalynę karštame vandenyje (bent 60 °C), kad sunaikintumėte dulkių erkes.
- Maudykite vaiką reguliariai: Reguliarus maudymas gali padėti pašalinti alergenus nuo odos.
- Stebėkite vaiko mitybą: Jei vaikas alergiškas maistui, atidžiai skaitykite maisto produktų etiketes ir venkite produktų, kuriuose yra alergenų.
Naujausios tendencijos ir tyrimai
Mokslininkai nuolat ieško naujų ir efektyvesnių būdų, kaip gydyti alergiją. Viena iš perspektyvių sričių yra biologinė terapija, kurios metu naudojami vaistai, veikiantys specifinius imuninės sistemos komponentus. Taip pat vykdomi tyrimai, siekiant sukurti vakcinas, kurios galėtų visiškai išgydyti alergiją.
Apibendrinimas
Alergija vaikams yra dažna problema, tačiau ją galima efektyviai valdyti tinkamai parinktais vaistais ir kitomis priemonėmis. Svarbiausia – pasitarti su gydytoju ir laikytis jo rekomendacijų. Atminkite, kad alergijos simptomų palengvinimas ir vaiko gyvenimo kokybės gerinimas yra pagrindiniai tikslai valdant šią būklę.
"