Elektroninis dienynas
2022 m. spalio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Geg    
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  

Nėštumas – tai nuostabus, bet kartu ir labai atsakingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime. Siekiant užtikrinti tiek būsimos mamos, tiek ir kūdikio sveikatą, nėštumo metu atliekama daugybė tyrimų. Šie tyrimai padeda stebėti nėštumo eigą, identifikuoti galimas rizikas ir laiku imtis reikiamų priemonių. Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime svarbiausius nėštumo metu atliekamus tyrimus, jų tikslus ir svarbą.

Prieš nėštumą: pasiruošimas ir planavimas

Idealiu atveju, rūpintis savo sveikata reikėtų pradėti dar prieš planuojant nėštumą. Tai apima ne tik sveiką gyvenseną, bet ir profilaktinius tyrimus, kurie gali padėti išvengti komplikacijų nėštumo metu.

  • Infekcinių ligų patikra: Rekomenduojama pasitikrinti dėl tokių infekcijų kaip ŽIV, hepatitas B ir C, sifilis, raudonukė, toksoplazmozė ir citomegalovirusas. Šios infekcijos gali būti pavojingos kūdikiui, todėl svarbu jas nustatyti ir gydyti prieš nėštumą arba jo metu.
  • Folio rūgštis: Folio rūgštis (vitaminas B9) yra būtina normaliam vaisiaus nervinio vamzdelio vystymuisi. Ją rekomenduojama pradėti vartoti bent 3 mėnesius prieš pastojant ir tęsti pirmuosius nėštumo mėnesius. Folio rūgštis padeda išvengti tokių defektų kaipspina bifida.
  • Bendroji sveikatos patikra: Rekomenduojama atlikti bendrą kraujo ir šlapimo tyrimą, pasitikrinti skydliaukės veiklą ir, jei reikia, pasikonsultuoti su gydytoju dėl lėtinių ligų valdymo.

Pirmasis trimestras (1-13 savaitės)

Pirmasis trimestras yra labai svarbus vaisiaus vystymuisi, todėl tyrimai šiuo laikotarpiu yra skirti ankstyvam nėštumo patvirtinimui, galimų rizikų nustatymui ir vaisiaus būklės įvertinimui.

Nėštumo patvirtinimas ir pirminis įvertinimas

  • Šlapimo tyrimas: Nėštumo testas iš šlapimo nustato hormono hCG (žmogaus chorioninio gonadotropino) buvimą, kuris pradeda gamintis po apvaisinimo.
  • Kraujo tyrimas: Kraujo tyrimas gali patvirtinti nėštumą anksčiau nei šlapimo tyrimas ir suteikti informacijos apie hCG lygį, kuris padeda įvertinti nėštumo gyvybingumą.
  • Ginekologinė apžiūra: Gydytojas ginekologas apžiūros metu įvertina gimdos dydį ir būklę, taip pat atlieka tepinėlį iš gimdos kaklelio (PAP testas) dėl gimdos kaklelio vėžio prevencijos.

Privalomi tyrimai pirmajame trimestre

Lietuvoje nėščiosioms yra numatyti privalomi tyrimai, kurie padeda užtikrinti nėštumo priežiūros standartus ir anksti nustatyti galimas problemas. Šie tyrimai yra patvirtinti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

  • Bendras kraujo tyrimas (BKT): Šis tyrimas parodo raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų), baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) ir trombocitų skaičių, taip pat hemoglobino kiekį. Tai padeda nustatyti anemiją (mažakraujystę), infekcijas ir kitus kraujo sutrikimus.
  • Kraujo grupės ir Rh faktoriaus nustatymas: Svarbu nustatyti moters kraujo grupę ir Rh faktorių, kad būtų galima išvengti Rh konflikto, jei moteris yra Rh neigiama, o kūdikis – Rh teigiamas.
  • Tyrimai dėl sifilio (RPR), ŽIV ir hepatito B ir C: Šios infekcijos gali būti perduotos kūdikiui nėštumo metu arba gimdymo metu, todėl svarbu jas nustatyti ir gydyti.
  • Šlapimo tyrimas: Šlapimo tyrimas padeda nustatyti infekcijas, baltymų kiekį (galimą preeklampsijos požymį) ir gliukozės kiekį (galimą gestacinio diabeto požymį).
  • Pirmasis ultragarsinis tyrimas (UGT): Paprastai atliekamas tarp 11 ir 13 nėštumo savaitės. Šis tyrimas patvirtina nėštumo datą, nustato vaisiaus skaičių, įvertina vaisiaus gyvybingumą ir atlieka pirmąjį vaisiaus anatomijos įvertinimą. Taip pat matuojamas sprando raukšlės storis, kuris yra svarbus Dauno sindromo rizikos įvertinimui.

Genetiniai tyrimai pirmajame trimestre

Genetiniai tyrimai padeda įvertinti vaisiaus chromosominių anomalijų riziką. Jie gali būti neinvaziniai arba invaziniai.

  • PRISCA (Prenatalinis rizikos skaičiavimo algoritmas): Tai neinvazinis tyrimas, kurio metu iš motinos kraujo nustatomi tam tikri baltymai (PAPP-A ir laisvas beta-hCG) ir, kartu su ultragarsinio tyrimo duomenimis (sprando raukšlės storis), apskaičiuojama Dauno, Edvardso ir Patau sindromų rizika.
  • Neinvazinis prenatalinis tyrimas (NIPT): Tai modernesnis neinvazinis tyrimas, kurio metu iš motinos kraujo paimamas vaisiaus DNR ir atliekama išsamesnė chromosominių anomalijų analizė. NIPT tyrimas yra tikslesnis nei PRISCA, tačiau jis yra brangesnis.
  • Choriono gaurelių biopsija (CVS): Tai invazinis tyrimas, kuris atliekamas tarp 11 ir 14 nėštumo savaitės. Jo metu paimamas choriono gaurelių (placentos audinio) mėginys ir atliekamas chromosomų tyrimas. CVS tyrimas suteikia tikslų atsakymą dėl chromosominių anomalijų, tačiau jis turi nedidelę persileidimo riziką.

Antrasis trimestras (14-27 savaitės)

Antrasis trimestras dažnai vadinamas "medaus mėnesiu" nėštumo metu, nes daugelis moterų jaučiasi geriau, sumažėja pykinimas ir nuovargis. Šiuo laikotarpiu atliekami tyrimai skirti vaisiaus anatomijos įvertinimui, galimų vystymosi defektų nustatymui ir motinos sveikatos stebėjimui.

Privalomi tyrimai antrajame trimestre

  • Antrasis ultragarsinis tyrimas (UGT): Paprastai atliekamas tarp 18 ir 22 nėštumo savaitės. Šis tyrimas yra labai svarbus vaisiaus anatomijos įvertinimui. Gydytojas atidžiai apžiūri visus vaisiaus organus, kad nustatytų galimus defektus. Taip pat įvertinama placentos padėtis ir amniono skysčio kiekis.
  • Gliukozės tolerancijos testas (GTT): Paprastai atliekamas tarp 24 ir 28 nėštumo savaitės. Šis testas skirtas gestacinio diabeto nustatymui. Moteris išgeria gliukozės tirpalą, o po tam tikro laiko matuojamas gliukozės kiekis kraujyje. Padidėjęs gliukozės kiekis gali rodyti gestacinį diabetą.
  • Pakartotinis bendras kraujo tyrimas (BKT): Atliekamas siekiant įvertinti motinos anemijos būklę ir kitus kraujo rodiklius.
  • Šlapimo tyrimas: Atliekamas siekiant nustatyti infekcijas ir baltymų kiekį.

Invaziniai tyrimai antrajame trimestre

  • Amniocentezė: Tai invazinis tyrimas, kuris atliekamas po 15 nėštumo savaitės. Jo metu paimamas amniono skysčio mėginys ir atliekamas chromosomų tyrimas, taip pat galima ištirti vaisiaus DNR dėl kitų genetinių ligų. Amniocentezė turi nedidelę persileidimo riziką.
  • Kordocentezė: Tai invazinis tyrimas, kurio metu paimamas vaisiaus kraujo mėginys iš virkštelės. Jis atliekamas retai, kai kiti tyrimai nepateikia pakankamai informacijos arba kai reikia greitai nustatyti vaisiaus kraujo grupę ar infekciją. Kordocentezė turi didesnę komplikacijų riziką nei amniocentezė.

Trečiasis trimestras (28-40 savaitės)

Trečiasis trimestras yra skirtas pasiruošimui gimdymui ir vaisiaus būklės stebėjimui. Šiuo laikotarpiu atliekami tyrimai padeda įvertinti vaisiaus augimą, placentos funkciją ir motinos sveikatos būklę.

Privalomi tyrimai trečiajame trimestre

  • Ultragarsinis tyrimas (UGT): Atliekamas siekiant įvertinti vaisiaus augimą, placentos padėtį ir amniono skysčio kiekį. Taip pat įvertinama vaisiaus padėtis gimdoje.
  • Kardiotokografija (KTG): Tai tyrimas, kurio metu stebimas vaisiaus širdies ritmas ir gimdos susitraukimai. KTG padeda įvertinti vaisiaus būklę ir nustatyti galimus deguonies trūkumo požymius.
  • Pakartotinis bendras kraujo tyrimas (BKT): Atliekamas siekiant įvertinti motinos anemijos būklę ir kitus kraujo rodiklius.
  • Tyrimas dėl B grupės streptokoko (GBS): Atliekamas tarp 35 ir 37 nėštumo savaitės. B grupės streptokokas yra bakterija, kuri gali būti perduota kūdikiui gimdymo metu ir sukelti infekciją. Jei tyrimas yra teigiamas, gimdymo metu moteriai skiriami antibiotikai.

Kiti tyrimai trečiajame trimestre

  • Dubens apžiūra: Prieš gimdymą gydytojas gali atlikti dubens apžiūrą, kad įvertintų gimdos kaklelio būklę ir vaisiaus nusileidimą.
  • Šlapimo tyrimas: Atliekamas siekiant nustatyti infekcijas ir baltymų kiekį.

Tyrimų rezultatų interpretavimas ir tolesni veiksmai

Svarbu suprasti, kad tyrimų rezultatai ne visada reiškia, kad yra problema. Daugelis tyrimų yra skirti rizikos įvertinimui, o ne diagnozei. Jei tyrimo rezultatai yra neįprasti, gydytojas gali rekomenduoti papildomus tyrimus arba konsultaciją su specialistu. Svarbu pasitikėti savo gydytoju ir atvirai aptarti visus klausimus ir rūpesčius.

Psichologinė parama nėštumo metu

Nėštumas yra ne tik fizinis, bet ir emocinis iššūkis. Daugeliui moterų kyla nerimas dėl gimdymo, kūdikio sveikatos ir ateities. Svarbu rūpintis savo psichologine sveikata ir kreiptis pagalbos, jei jaučiatės prislėgta, nerimastinga ar vieniša. Galite kreiptis į savo gydytoją, psichologą arba dalyvauti nėščiųjų palaikymo grupėse.

Apibendrinimas

Nėštumo metu atliekami tyrimai yra svarbi nėštumo priežiūros dalis. Jie padeda stebėti nėštumo eigą, identifikuoti galimas rizikas ir laiku imtis reikiamų priemonių. Svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų ir atlikti visus reikiamus tyrimus. Atminkite, kad rūpinimasis savo sveikata nėštumo metu yra geriausia dovana, kurią galite padovanoti savo kūdikiui.

žymės: #Nestumo

Panašus: